سبد خرید

دوربین 3 بعدی ماشین ویژن و کاربرد های آن در صنایع مختلف

بینایی ماشین - بیننا صنعت ویرا

دوربین سه بعدی صنعتی با دید بسیار دقیق و امکان مشاهده در طیف 360 درجه را از طریق مجموعه‌ای از ابعاد محورهای X، Y و Z از داده‌های تصویر فراهم می‌کند.دوربین‌های صنعتی سال‌هاست که در محیط‌های تولیدی برای تشخیص کثیفی، نقص، وجود یا عدم وجود در فرآیندهای تولید استفاده می‌شوند.

آن‌ها می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری از یک شی، از جمله اندازه، شکل و موقعیت آن را که برای جابجایی و سایر عملیات در تنظیمات صنعتی ضروری است، ثبت کنند. دوربین های بینایی ماشین سه بعدی از بهترین دوربین های صنعتی هستند که امکان تولید و تجزیه و تحلیل خودکار تصویر را فراهم می کنند.این فناوری به طور گسترده در صنعت تولید و لجستیک استفاده شده است. این مقاله برخی از مزایای دوربین سه بعدی در تولید و تدارکات، استفاده از آنها و نحوه انتخاب نوع مناسب برای عملکردهای خاص را توضیح می دهد.

مزایای استفاده از دوربین های سه بعدی ماشین بینایی

سیستم‌های بینایی ماشین یا دوربین سه بعدی از چندین دوربین تشکیل شده‌اند که امکان مشاهده محیط، مکان و جهت اشیاء هدف را فراهم می‌کنند. دوربین های متعدد یا حسگرهای جابجایی لیزری به سیستم ها اجازه می دهد تا عملکردهای زیادی را انجام دهند.سیستم‌هایی که از فناوری حسگر جابجایی لیزری استفاده می‌کنند، قادر به انجام عملکردهای بازرسی سطحی، از جمله اندازه‌گیری فواصل و حجم، تعیین اشکال و تولید تصاویر سه‌بعدی حتی با تعداد دوربین کم هستند. سیستم‌های دوربین سه بعدی، مدل‌های دیجیتالی شی را با مثلث‌سازی لیزری برای اجرای دقیق‌تر وظایف بازرسی تولید می‌کنند.برخی از کاربردهای دوربین های سه بعدی ماشین بینایی در تنظیمات صنعتی شامل اندازه گیری نوری، اندازه گیری های سه بعدی بدون تماس، خواندن بارکد و OCR و کنترل فرآیند در تولید و تدارکات است.

دوربین سه بعدی - بینا صنعت ویرا

صرفه جویی در کار

نظارت بر فرآیندهای صنعتی با استفاده از سیستم های دوربین سه بعدی درصد زیادی از زمان کار دستی را ذخیره می کند. برخی از فرآیندهای صنعتی تکراری و کسل کننده هستند. سیستم‌های بینایی ماشین سه‌بعدی نیروی انسانی را از محیط کاری نامناسب خلاص می‌کنند و در عین حال به کارکنان اجازه می‌دهند بر روی سایر فعالیت‌های نوآورانه‌ای که به نفع سازمان است تمرکز کنند. دوربین‌ها نیز کوچک‌تر هستند و باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شوند که در تنظیمات صنعتی ضروری است.

افزایش بهره وری

استفاده از سیستم های دوربین دید سه بعدی برای مقاصد صنعتی با کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت محصولات، کارایی فرآیند را افزایش می دهد. خودکارسازی فرآیندهای تکراری، هزینه های نیروی کار را که برای کاهش هزینه کلی و حاشیه سود ضروری است، کاهش می دهد.

استفاده از دوربین های سه بعدی صنعتی از اتوماسیون نظارت بر فرآیندهایی مانند پرس پانچ مکانیکی پشتیبانی می کند، به طور فعال از نقص و خطا در عملیات جلوگیری می کند که کیفیت محصولات را افزایش می دهد. افزایش کیفیت محصولات از طریق نظارت بر فعالیت‌های دیگر مانند اندازه‌گیری نوری تضمین می‌کند که محصولات استانداردهای لازم را برآورده می‌کنند و از نمونه‌هایی از فراخوان محصول جلوگیری می‌کنند.

بهره وری افزایش یافته است

سیستم‌های دوربین‌های بینایی ماشین سه‌بعدی در مقایسه با نیروی انسانی که خسته می‌شوند، می‌توانند ساعت‌های زیادی کار کنند. ادغام فن‌آوری‌های بینایی ماشین با روباتیک ساعات طولانی‌تری عملیات را ممکن می‌سازد که بهره‌وری را بهبود می‌بخشد و درآمدهای سازمان را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، توانایی تولید قطعات کافی نیاز به برون سپاری تولید را کاهش می دهد و در هزینه های اضافی صرفه جویی می کند و به سازمان کنترل بهتری بر کیفیت محصول می دهد.

کاهش ضایعات

استفاده از دوربین‌های بینایی ماشین در یک محیط صنعتی، بازرسی مداوم فرآیند را برای اطمینان از صحت امکان‌پذیر می‌سازد. به عنوان مثال، استفاده از سیستم‌هایی برای بازرسی شفت‌های فن، امکان تعیین سریع‌تر قطعاتی را که در یک موتور قرار می‌گیرند با دقت بسیار بالا امکان‌پذیر می‌سازد.

افزایش انطباق

سیستم‌های بینایی ماشین سه بعدی بررسی فرآیندها و ردیابی مشکلات ضروری برای انطباق را آسان‌تر می‌کنند. به عنوان مثال، فرض کنید یک نقص در محصولات متوجه شده است. در آن صورت، فرآیند را می توان با استفاده از تصاویر گرفته شده در حین تولید بازبینی کرد تا منبع مشکل را مشخص کند و تصمیمات اصلاحی دقیقی اتخاذ کند.

نحوه استفاده از دوربین سه بعدی ماشین ویژن در تولید

همانطور که قبلا دیده شد، دوربین های سه بعدی ماشین بینایی کاربردهای متعددی در تنظیمات صنعتی دارند. این بخش نمونه ای از نحوه استفاده از فناوری در صنعت داروسازی برای بازرسی فرآیند تولید و کیفیت محصول بر اساس اصل حضور و غیاب را ارائه می دهد.هنگام حرکت بطری در خط تولید، درب بطری و سطح محتوا توسط بینایی ماشین کنترل می شود. هنگامی که بطری به دوربین نزدیک می شود، حسگرهای مجاورت تصاویری را که به رایانه ارسال می شوند، شناسایی و ضبط می کنند.
الگوریتمی برای طبقه بندی تصاویر به مولفه های OK و NOT OK وجود دارد.بطری های طبقه بندی شده به عنوان OK دارای درپوش و سطح محتوای صحیح هستند. مواردی که استانداردها را ندارند توسط ژکتور پنوماتیک از خط تولید خارج می شوند. چیدمان در شکل زیر نشان داده شده است.سیستم دوربین بینایی ماشین سه بعدی همچنین می تواند برای بازرسی بسته های تاول برای خواندن برچسب، شناسایی نیم قرص ها، قرص های گم شده، قرص های شکسته و رنگ های قرص ها استفاده شود. حرکت پک در امتداد نوار نقاله باعث فعال شدن نور می شود و دوربینی که تصویر پک و هر یک از عیوب را می گیرد منجر به حذف خودکار از خط تولید می شود.

خلاصه

در نتیجه، استفاده از سیستم‌های بینایی ماشین سه بعدی برای تولید، شواهدی برای افزایش بهره‌وری، کارایی، بهبود کیفیت محصولات و قابلیت ردیابی عیوب دارد. تصمیم گیری صحیح در مورد سیستم های بینایی ماشین مناسب گام اولیه مهمی در دستیابی به فناوری برای مقاصد صنعتی است.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * علامت گذاری شده اند